Odgovor:
Prema čl. 63. st. 5. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (NN 123/03, 198/03, 105/04, 174/04, 02/07, 46/07, 45/09, 63/11, 94/13, 139/13, 101/14, 60/15, 131/17) Vijeće fakulteta čine nastavnici, suradnici, studenti i jedan predstavnik zaposlenika, u skladu sa statutom fakulteta.
Također člankom 164. st. 1. Zakona o radu (Narodne novine 93/14, 127/17, 98/19) propisano je da u trgovačkom društvu ili zadruzi, u kojima se u skladu s posebnim propisom utemeljuje organ koji nadzire vođenje poslova (nadzorni odbor, upravni odbor, odnosno drugo odgovarajuće tijelo) te u javnoj ustanovi, jedan član organa društva ili zadruge koji nadzire vođenje poslova, odnosno jedan član organa javne ustanove (upravno vijeće, odnosno drugo odgovarajuće tijelo) mora biti predstavnik radnika.
Slične odredbe imaju i kolektivni ugovori. Tako prema čl. 55. st. 1. Kolektivnog ugovora za znanost i visoko obrazovanje, u upravnim tijelima ustanova u sustavu znanosti i visokog obrazovanja jedan član mora biti predstavnik zaposlenika. Također, prema čl. 77. st. 1. Temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama, u upravnim tijelima ustanova javnih službi (tijelima koja imaju upravne ili nadzorne ovlasti), najmanje jedan član mora biti predstavnik zaposlenika.
Međutim, odredbe kolektivnih ugovora u ovom slučaju ne držimo relevantnima jer kao prvo predstavnik radnika u vijeću fakulteta propisan je posebnim zakonom – Zakonom o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, a generalno i Zakonom o radu, koji govori o predstavnicima radnika u tijelima poslodavca. Drugo, određivanje sastava upravnih tijela javnih ustanova nije materija koja se može regulirati kolektivnim ugovorom, ali u ovom trenutku to nije niti važno jer postoji zakonsko rješenje.
Odredbe Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju kao i Zakona o radu u vezi predstavnika radnika u tijelu poslodavca tj. u fakultetu treba tumačiti isključivo na način da vijeće fakulteta mora prihvatiti odnosnu uključiti u svoj sastav izabranog predstavnika radnika, ako ga radnici na zakonit način izaberu, a ne da vijeće fakulteta bez predstavnika radnika više ne bi moglo funkcionirati. Dakle, imati predstavnika radnika u vijeću fakulteta je pravo radnika koje radnici mogu iskoristiti ako žele, ali to nisu dužni učiniti. Valja znati da se radnike na izbor svojega predstavnika niti na koji način ne može primorati. Prema tome, fakultetsko vijeće može funkcionirati i donositi odluke i bez predstavnika radnika, pod uvjetom da se u vijeću nalazi dovoljan broj članova za donošenje odluka.
Prema odredbama fakultetskog Statuta, predstavnik zaposlenika u Fakultetsko vijeće bira se sukladno Zakonu o radu i na njemu utemeljenim podzakonskim aktima (taj akt je inače Pravilnik o postupku izbora radničkog vijeća, Narodne novine 3/16, 52/17 i 138/20). Budući da Statut propisuje da se predstavnika radnika bira sukladno Zakonu o radu, podsjećamo da prema čl. 164. Zakona o radu, predstavnika radnika imenuje i opoziva radničko vijeće (stavak 2.), a ako kod poslodavca nije utemeljeno radničko vijeće (kao što je to kod Vas slučaj), predstavnika radnika, između radnika zaposlenih kod poslodavca, biraju i opozivaju radnici na slobodnim i neposrednim izborima, tajnim glasovanjem, u postupku propisanim Zakonom o radu za izbor radničkog vijeća koje ima jednog člana. Dakle, prema postupku propisanim Zakonom o radu i Pravilnikom o postupku izbora radničkog vijeća.
Znači, da bi netko bio predstavnik radnika, budući da nemate radničko vijeće, mora biti izabran u zakonitom postupku. Stoga sindikalna povjerenica koja je član fakultetskog vijeća temeljem toga što je izvanredna profesorica ne može, kao prvo bez odgovarajućeg izbora biti predstavnica radnika, jer ponavljamo, postoji propisan način imenovanja odnosno izbora predstavnika radnika i samo i isključivo tako izabrana osoba može biti predstavnik radnika.
Osim toga, sindikalna povjerenica koja je članica fakultetskog vijeća temeljem toga što je izvanredna profesorica uopće ne može biti predstavnica radnika, dakle ne može niti birati niti biti birana. Naime, kao što je rečeno, prema Vašem Statutu postupak izbora radničkog predstavnika u fakultetsko vijeće provodi se sukladno Zakonu o radu (čl. 18. st. 5. Statuta). To ponavljamo, regulira Zakon o radu u čl. 164. st. 3. koji propisuje da ako kod poslodavca nije utemeljeno radničko vijeće (kao što je to kod Vas slučaj), predstavnika radnika, između radnika zaposlenih kod poslodavca, biraju i opozivaju radnici na slobodnim i neposrednim izborima, tajnim glasovanjem, u postupku propisanim Zakonom o radu za izbor radničkog vijeća koje ima jednog člana.
Nastavno, Zakon o radu kada propisuje postupak izbora radničkog vijeća (koji se postupak u cijelosti primjenjuje kod izbora predstavnika radnika) propisuje i biračko pravo za taj izbor. Tako se u članku 145. st. 2. i 4. propisuje da pravo birati i biti birani nemaju članovi upravnih i nadzornih organa poslodavca, a to su u ovom slučaju članovi fakultetskog vijeća. Sukladno stavku 4. članku 145. biračko pravo ima samo onaj radnik koji je predstavnik radnika u tome tijelu (a takvog radnika kod Vas nema).
Zaključno, kod Vas ne postoji predstavnik radnika u fakultetskom vijeću, jer niti jedna osoba nije imenovana odnosno izabrana sukladno Statutu i Zakonu o radu. Sindikalna povjerenica koja je članica fakultetskog vijeća po tome što je izvanredna profesorica nije predstavnica radnika (bez obzira što ona faktički može djelovati kao neformalna radnička predstavnica). Dapače, ta osoba ne može biti niti izabrana za radničku predstavnicu jer prema članku 145. Zakona o radu nema biračko pravo.
I na kraju napominjemo da i bez radničkog predstavnika fakultetsko vijeće može nesmetano funkcionirati, jer izbor predstavnika je pravo radnika a ne i obveza, a dužnost je fakultetskog vijeća prihvatiti radničkog predstavnika ako je izabran u propisanom postupku i dati mu sva prava kao i ostalim članovima vijeća