Odgovor:
Prema odredbi članka 41. Zakona o radu (Narodne novine 93/14) ako kod radnika postoji neposredna opasnost od nastanka smanjenja radne sposobnosti koju je utvrdilo ovlašteno tijelo u skladu s posebnim propisom, poslodavac je dužan, uzimajući u obzir nalaz i mišljenje toga tijela, ponuditi radniku sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova za koje je radno sposoban, koji moraju, što je više moguće odgovarati poslovima na kojima je radnik prethodno radio.
Radi osiguranja tih poslova poslodavac je dužan prilagoditi poslove sposobnostima radnika, izmijeniti raspored radnog vremena, odnosno poduzeti druge mjere da radniku osigura odgovarajuće poslove.
Ako je poslodavac poduzeo sve prethodne mjere, a ipak ne može radniku osigurati odgovarajuće poslove, odnosno ako je radnik odbio ponudu za sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova koji odgovaraju njegovim sposobnostima u skladu s nalazom i mišljenjem ovlaštenog tijela, poslodavac radniku može otkazati ugovor o radu uz suglasnost radničkog vijeća.
Ako radničko vijeće uskrati suglasnost na otkaz, suglasnost može nadomjestiti sudska odluka (u članku 41. Zakona o radu navodi se arbitražna odluka, ali pravilnik o tome nije donesen, pa se još uvijek to rješava na sudu).
U sporu između poslodavca i radnika, samo je doktor specijalist medicine rada nadležan ocijeniti jesu li ponuđeni poslovi odgovarajući.
Dakle, trebate učiniti sljedeće:
1. Pokušati naći radniku odgovarajuće poslove i ponuditi mu takav ugovor.
a. Ako radnik potpiše takav ugovor o radu sve je riješeno.
b. Ako radnik odbije te poslove, trebate uputiti medicini rada na ocjenu da li su poslovi odgovarajući.
2. Ako uopće takvih poslova nemate možete radniku dati otkaz.
a. Pri tome prvo morate tražiti suglasnost radničkog vijeća za taj otkaz (ako nema radničkog vijeća, onda suglasnost sindikalnog povjerenika koji je preuzeo ovlasti radničkog vijeća)
b. Ako vam radničko vijeće (sindikalni povjerenik) uskrati suglasnost, tužite ih sudu radi nadomještanja suglasnosti.
3. Tek kada dobijete suglasnost od radničkog vijeća (sindikalnog povjerenika) ili od suda, možete dati otkaz.
4. Do tada radnik ne radi ali od ustanove dobiva naknadu plaće.