Prijavom na newsletter ostvarujete pravo na 15% popusta za narudžbu prve knjige u roku od 15 dana od dana prijave.
Pretplatnicima "Radnog prava" obavezno odgovaramo, ostalima zavisno od zanimljivosti pitanja za čitatelje.
Sindikalni povjerenik je zatražio da na predsjednicu sindikata prenese svoja prava iz TKU i GKU s obzirom da ih sama nije konzumirala. Naime, i Sindikalni povjerenik i predsjednik sindikata su naši djelatnici, stoga je pitanje je li moguće takvo prenošenje prava koja sindikalni povjerenik ima po kolektivnim ugovorima.
Niti Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama, niti Kolektivni ugovor za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja ne predviđaju nikakvu mogućnost prenošenja prava koja ima sindikalni povjerenik s njega na neku drugu osobu. Dakle, nije predviđeno da sindikalni povjerenik može svoja tri sata tjedno prenijeti na nekoga drugoga, kao što to međusobno mogu članovi radničkog vijeća jedan drugome. Tri sata za rad sindikalnog povjerenika u kolektivnom ugovoru je određeno upravo za obavljanje aktivnosti sindikalnog povjerenika koji ima stanovita prava i obveze određene Zakonom o radu te kolektivnim ugovorima. Stoga nikako nije smisao da se pravo na slobodne sate i slično prenosi na nekoga drugoga, a da sindikalni povjerenik i dalje ostaje povjerenik. Pri tome sindikat uvijek ima mogućnost odrediti drugu osobu za sindikalnog povjerenika i o tome obavijesti poslodavca, u kojem slučaju će ta druga osoba imati sva navedena prava. Međutim, sve prethodno odgovara na pitanje da li ste vi kao poslodavac obvezni prihvatiti da sindikalni povjerenik nekome drugome prenese svoja prava, što naravno niste. No, ako vi kao poslodavac želite to prihvatiti nećete učiniti nikakav prekršaj niti išta slično. Stoga u stvari možete prihvatiti takvo rješenje ako želite, iako nemate obvezu. U realizaciji toga sindikalni povjerenik bi trebao dati pisanu izjavu kojom svoja prava na slobodne sate ustupa predsjednici sindikata. Naravno, sindikalni povjerenik tada više neće imati mogućnosti sindikalne aktivnosti obavljati u svoje radno vrijeme, jer neće imati više tri sata za rad sindikalnog povjerenika. Vi također bi trebali dati pisanu izjavu da to prihvaćate uz ogradu, budući se radi o vašoj jednostranoj izjavi, da je možete uvijek povući, osobito ako bi nastali neki problemi u vezi toga za vas, npr. u nadzoru, tumačenju kolektivnog ugovora i sl. Vaše eventualno neprihvaćanje prijedloga sindikalnog povjerenika ili moguće povlačenje takvog pristanka, za sindikat u stvari ne bi trebao predstavljati ikakav problem jer jednostavno mogu željenu osobu, tj. predsjednicu sindikata izabrati za sindikalnu povjerenicu i svi problemi će im biti riješeni. Na koncu treba napomenuti da se ovdje može raditi samo o prenošenju slobodnih sati, a ne o prenošenju ikakvih drugih prava. Naime, kada bi se prenijela druga prava (prava na djelovanje sindikalnog povjerenika, zaštita sindikalnog povjerenika i sl.) onda on de facto više ne bi bio sindikalni povjerenik pa bi tada bilo nužno odrediti drugu osobu za sindikalnog povjerenika, tj. onu koja stvarno ima ta prava i ovlasti.
Međutim, detalji oko kruga i broja osoba koje uživaju zaštitu nije dovoljno razjašnjen Zakonom o radu.
Sindikalni povjerenik koji je preuzeo ovlasti radničkog vijeća, svakako uživa zaštitu jer prema članku 153. st. 3. Zakona o radu, u tome slučaju povjerenik preuzima sva prava i ovlasti radničkog vijeća. U tome smislu mora uživati i zaštitu koju uživa član radničkog vijeća. Mislimo da se ovdje radi o preuzetoj zaštiti radničkog vijeća, a ne izvorno zaštiti sindikalnog povjerenika. U tome slučaju zaštitu koju uživa sindikalni povjerenik može koristiti još jedan povjerenik, a zavisno od broja članova sindikata.
Međutim, ako bi došlo do situacije da navedeni sindikalni povjerenik preuzima ovlasti radničkog vijeća sukladno članku 152. Zakona o radu (Narodne novine 147/09, 61/11), tada bi se po našem mišljenju trebalo voditi računa od odredbi članka 141. Zakona o radu koja ograničava biračko pravo za članove upravnih i nadzornih organa poslodavca i članovi njihovih obitelji te radnike iz članka 127. stavka 1. Zakona (osobe ovlaštene da zastupaju poslodavca u ostvarivanju prava i obveza iz radnog odnosa ili u svezi s radnim odnosom). Prema informacijama koje ste nam dostavili moglo bi se zaključiti da sindikalni povjerenik i zamjenik, kao pomoćnici ravnatelja, ulaze u krug osoba koje ne bi imale biračko pravo za radničko vijeće. Stoga iako mogu biti sindikalni povjerenici njihova pozicija pri eventulnom preuzimanju ovlasti radničkog vijeća mogla bi biti vrlo sporna.